Minął już pierwszy miesiąc nowego roku, więc wypadałoby zrobić weryfikację własnych postanowień. Czy na pewno zmierzam w dobrym kierunku? Czy jest to kolejny krok przybliżający mnie do mojego celu? Chciałbym przedstawić Ci co udało mi się osiągnąć w styczniu, a nad czym muszę jeszcze popracować. Ciebie również zachęcam do przemyśleń i sprawdzenia czy to co robisz jest odpowiednio obranym kierunkiem mającym za zadanie zbliżyć Cię do spełnienia Twoich celów. Nie przedłużając zapraszam do zapoznania się z moim podsumowaniem ubiegłego miesiąca.

Artykuły, czyli podstawa funkcjonowania bloga

W poprzednim podsumowaniu napisałem, że chciałbym publikować wpisy na blogu co 4 dni. Okazało się, że jestem w stanie utrzymać takie tempo, ponieważ w styczniu powstało aż 8 nowych artykułów co uważam za spory sukces. Treści tych artykułów są głównie techniczne i dotyczą programowania w Javie i Angularze. Zamieściłem również wpis zawierający moją pierwszą recenzję produktu, którego używam na co dzień i uznałem, że warto go polecić. Nie czerpię z tego żadnych korzyści, jest to tylko i wyłącznie moja wolna i nieprzymuszona wola, aby zamieścić informacje o moich doświadczeniach z danym towarem. Poniżej zamieszczam listę ze wszystkimi artykułami opublikowanymi na moim blogu w tym miesiącu, abyś mogła czy mógł przyjrzeć im się jeszcze raz, bądź też spojrzeć na nie po raz pierwszy jeśli jakiś z nich przegapiłaś/eś😉.

Najczęściej czytane artykuły

Ku mojemu zdziwieniu najczęściej otwieranym artykułem była recenzja słuchawek Huawei. Możliwe, że tematyka tego wpisu była bardziej ogólna i zainteresowała większą ilość ludzi. Mam nadzieję, że ten wpis pomógł chociaż jednej osobie w podjęciu decyzji o zakupie słuchawek dla siebie 👍. Poniżej zamieszczam trzy najczęściej czytane artykuły w styczniu 2021r.

Wyniki może nie są powalające, ale nie poddaję się i dalej mam zamiar tworzyć artykułu w nadziei, że komuś one pomogą. Należy się jednak zastanowić w jaki sposób można dotrzeć do większej ilości czytelników. Jeżeli chciałbyś bądź chciałabyś podzielić się ze mną radą jak tego dokonać to jestem otwarty na każdą sugestię!

Kilka liczb określające działanie bloga

Nie wliczając wcześniejszego, trzymiesięcznego podsumowania to ten wpis jest moim pierwszym zestawieniem referencyjnym. Na jakiego podstawie będę mógł rozpocząć sprawdzanie trendów poczytności bloga, aby zobaczyć w jakim kierunku on zmierza. Przejdźmy zatem do przedstawienia statystyk, które zebrałem z Google Analytics i zobrazowałem przy pomocy grafiki w Canva.

Blog w liczbach - styczeń 2021r.
Blog w liczbach - styczeń 2021r.

Dodatkowo zamieszczam wykres pobrany z Google Analytics, który przedstawia jak ilość użytkowników rozkładała się w czasie całego miesiąca. Ciekawa anomalia wyskoczyła 16 stycznia, gdzie liczba użytkowników nagle wyniosła 41! Myślałem, że to jakiś ogromny przełom w życiu mojego bloga po czym okazało się, że to jakiś “zmasowany atak” z Tajwanu 😂.

Rozłożenie ruchu na blogu w skali miesiąca
Rozłożenie ruchu na blogu w skali miesiąca

Co u mnie się wydarzyło w tym miesiącu?

Ten miesiąc był intensywny pod kątem przygotowań do egzaminu OCP. Celem jest podejście do niego już na początku bieżącego miesiąca. Sama nauka jest naprawdę obciążająca, ponieważ trzeba nauczyć się sporo metod API Javy, których nie używa się na co dzień. Jednak moja firma zezwala na wykonanie takiego certyfikatu na ich koszt, więc myślę, że warto spróbować 💪. W ten sam sposób udało się uzyskać OCA, który dotykał tylko podstawowych zagadnień językowych Javy. Co prawda dyplomy swoją drogą a wiedza swoją, ale warto mieć jakieś papiery, które mogą pomóc wyróżnić Cię na tle innych kandydatów zwłaszcza, że masz tylko moment na zwrócenie na siebie uwagi podczas wysyłania CV.

Dołączenie do WJUG

Jednym z postanowień na nowy rok było dołączenie do stowarzyszenia WJUG, czyli Warszawskiej Java User Group. Oczywiście było w tym trochę przypadku, ponieważ w grudniu spędzając czas na LinkedIn natrafiłem na profil jednego z liderów WJUG, Wojtka Ziębę, który ku mojemu zdziwieniu również uzyskał tytuł magistra Budownictwa na Politechnice Warszawskiej i został programistą Java! Niewiele myśląc napisałem do niego w sprawie dołączenia do stowarzyszenia z racji bardzo podobnej historii uczelnianej. W ten oto sposób stałem się liderem WJUGa! Jest to tak naprawdę świeża sprawa, ale mam nadzieję, że będzie to ciekawe doświadczenie, które pomoże mi zwiększyć moje umiejętności miękkie. Jak widać niektóre sytuacje krzyżują się z naszą drogą i niewielkim nakładem pracy możemy je wykorzystać na naszą korzyść! Czasem wystarczy po prostu wyjść poza swoją strefę komfortu.

Moja własna biblioteczka

Sukcesywnie poszerzam swoją biblioteczkę o nowe pozycje, które zostały mi polecone i uznałem, że są warte uwagi. W tym miesiącu przeczytałem książkę “Bogaty ojciec, biedny ojciec” Roberta T. Kiyosaki oraz “Niskobudżetowy startup” Chris’a Guillebeau. Muszę przyznać, że naprawdę otworzyły one oczy na niektóre aspekty finansowe oraz firmowe. Nie będę się rozpisywał o nich w tym miejscu, ale zamierzam utworzyć zakładkę na blogu z książkami, które przeczytałem wraz z krótką notatką na temat każdej z nich.

Cele sportowe

W styczniu udało mi się przebiec łącznie 102,88km co daje średnią tygodniową powyżej zakładanych 15-20km. Nie zawsze jednak były to 3 biegi w tygodniu, więc wypadałoby popracować jeszcze nad regularnością. Jedną z inicjatyw, w których brałem udział, był bieg dla WOŚP “Policz się z cukrzycą”, który odbył się 31 stycznia. Niestety z racji obecnej sytuacji na świecie przybrał on formę mobilną, więc nie było to takie wydarzenia jakie znamy z lat poprzednich. Jednak uważam, że i tak było warto przebiec się dla szczytnego celu.

15. Bieg "Policz się z cukrzycą" w wersji mobilnej
15. Bieg “Policz się z cukrzycą” w wersji mobilnej

Jakie plany na kolejny miesiąc?

Chciałbym w końcu nagrać kilka odcinków kursu z podstaw Javy. Na start biorę sobie za cel nagrać 3 pierwsze lekcje. Nawet poczyniłem już pewne przygotowania, aby ruszyć z tym projektem. Sprzedałem swoją starą konsolę PlayStation 3, aby sfinansować mikrofon do nagrań! Mam nadzieję, że to się uda w najbliższym czasie, jednak w pierwszej kolejności stawiam sobie za cel zdanie egzaminu OCP, o którym tak często wspominam. Przerobiłem już wszystkie materiały, z tego powodu nic nie stoi mi na przeszkodzie, aby się na niego zapisać.

Z racji dołączenia do WJUG zamierzam się w nim zaaklimatyzować i zobaczyć z czym to się w ogóle wiąże. Pierwsze wrażenie jest naprawdę pozytywne, więc nie mogę się doczekać aż wezmę czynny udział w jednym z przyszłych wydarzeń. Nigdy nie miałem okazji (i chęci bądź może bardziej śmiałości) być częścią jakiejś organizacji z tego powodu mam nadzieję, że zdobędę cenne doświadczenie, które zaprocentuje!

Podsumowanie

To by było na tyle jeśli chodzi o podsumowanie jakże ważnego pierwszego miesiąca nowego roku. Dalej planuję działać z rozwojem osobisty oraz blogiem. W tej chwili sprawia mi to naprawdę ogromną frajdę! Na koniec chciałbym podziękować tym kilku osobom, które oddały głos w mojej ankiecie. Był to mały test sposobu działania wtyczki. Dzięki temu wiem, że większość z Was trafiła na mój blog z Facebooka. Chciałbym również zapytać jak Ci idzie wypełnianie Twoich postanowień na nowy rok? Daj znać w komentarzu!

A tymczasem na razie i cześć!