Trzeba przyznać, że luty w tym roku dostarczył nam wielu mroźnych dni. Na szczęście już powoli widać wiosnę za oknem, więc można odetchnąć od tej zimowej szarugi. Przechodząc jednak do tematu tego artykułu to czas na dokonanie kolejnego, miesięcznego podsumowania. Muszę przyznać, że luty był dosyć pracowity pod kątem obecnej pracy, więc nie mogłem skupić się na poszerzaniu zakresu swojej działalności w sieci. Mam jednak głęboką nadzieję, że marzec pod tym kątem będzie inny i pozwoli mi na realizację postawionych przez siebie celów. No dobrze, to przejdźmy do sedna i sprawdźmy co wydarzyło się na moim blogu.

Artykuł goni artykuł

Luty także obrodził w kilka artykułów. Zachęcam, więc Cię do zapoznania się z nimi. Są to głównie treści techniczne dotyczące programowania w Javie, ale oczywiście znajdzie się też coś innego jak np. wątek związany z Code Review. Średnia ilości dni pomiędzy publikacjami dalej utrzymuje się na poziomie 4 dni co tylko utwierdza mnie w tym, że jest dużo możliwych tematów do poruszenia. Dodatkowo ten rezultat motywuje mnie z racji faktu, że potrafię być regularny w tworzeniu nowych treści!

Co najczęściej czytaliście w lutym

W tym miesiącu utworzyłem nową podstronę z moją biblioteczką, w które zamieszczam przeczytane przez siebie pozycje uznane jako warte polecenia. Jestem miło zaskoczony faktem, że cieszyła się ona dosyć dużą popularnością - od 11 lutego miała 42 odsłony. Mam nadzieję, że zainspirowałem chociaż jedną osobę do przeczytania poleconej przeze mnie lektury. Zobaczymy teraz trzy najczęściej czytane artykuły w lutym 2021r.

Patrząc na wyniki styczniowe to widać znaczy progres w ilości odsłon wybranych trzech wpisów. Ten fakt sprawia, że chcę kontynuować to co robię! Oczywiście to wszystko dzięki Wam 🙏! Będę, więc szukał kolejnych tematów wartych uwagi. Jeśli masz coś o czym chciałbyś się dowiedzieć to napisz do mnie. Może będę w stanie rozszerzyć ten temat w osobnym artykule, abyśmy wszyscy na tym skorzystali.

Zestawienie miesięcznych statystyk

Jak wspomniałem we wcześniejszym podsumowaniu, dzięki styczniowemu zestawieniu będę mógł rozpocząć porównywanie ze sobą dwóch kolejnych miesięcy. Mam nadzieję, że da to fajny feedback dotyczący odwiedzin mojego bloga. Jednak zanim to nastąpi przygotowałem zestawienie kilku liczb przy pomocy grafiki wykonanej w Canva.

Blog w liczbach - luty 2021r.
Blog w liczbach - luty 2021r.

Dzięki Google Analytics można w bardzo łatwy sposób porównać ze sobą dwa wybrane przez siebie okresy. Jestem po raz kolejny w szoku, ponieważ znowu wyskoczyła jakaś anomalia mająca miejsce 23 lutego. Tym razem jest to atak z Kanady! O godzinie 16 obecnych było 37 użytkowników z Ameryki Północnej. Nie wiem czym to jest spowodowane, może Ty byłbyś albo byłabyś mi w stanie wytłumaczyć co może stać za tym zjawiskiem 🤔.

Statystyki bloga luty 2021r.
Porównanie statystyk - styczeń 2021r. i luty 2021r.

Na pewno pod uwagę trzeba wziąć fakt, że luty jest o 3 dni krótszy od stycznia. Liczba użytkowników jest naprawdę zbliżona pomiędzy tymi dwoma okresami. Jednak należy przyjrzeć się liczbie odsłon, która uległa znacznemu zwiększeniu oraz to, że współczynnik odrzuceń zmalał drastycznie! Liczę na to, że jest to dobry znak, który zaprocentuje.

Co u mnie się wydarzyło w tym miesiącu?

Styczeń oraz połowa lutego minęła mi na przygotowaniach do egzaminu OCP i… mogę się pochwalić, że go ZDAŁEM 🥇! Zgodnie z tym co napisał Jacek Walkiewicz nie będę mówił, że mi się to udało. Dzięki długim przygotowaniom ja to po prostu OSIĄGNĄŁEM i zaliczyłem na 77%. Nie wiążę z tym certyfikatem wielu nadziei, ale liczę, że w kluczowym momencie okaże się pomocny. Co do egzaminu to według mnie nauczyłem się wielu rzeczy, których i tak nie wykorzystam w kodzie produkcyjnym. Zdając OCA mogłem chociaż utrwalić sobie składnię Javy. Przy OCP musiałem wkuwać na pamięć API Javy co mija się kompletnie z celem, ponieważ zamiast tego wystarczy poświęcić 5 minut na przeszukanie oficjalnej dokumentacji, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytanie. No, ale obecna firma wysłała mnie na egzamin, więc wypadało go zdać 😉.

Badge OCP Java
O taką odznakę walczyłem!

Działanie jako lider WJUGa

Minął również mój pierwszy miesiąc działalności w stowarzyszeniu WJUGa. Naprawdę fajnie być po drugiej stronie sceny i zobaczyć w jaki sposób organizuje się wydarzenia. Przy okazji zachęcam Was do obejrzenia prezentacji z ostatniego WJUGa, na którym to Marcin Grzejszczak opowiadał o śledzeniu błędów w aplikacji. Zobaczymy co przyniosą kolejne miesiące, ale na tą chwilę kontaktuje się z gościem z zagranicy w sprawie wystąpienia na naszym spotkaniu. Jest to moje pierwsze zadanie i mam zamiar dać z siebie wiele, aby dobrze to zorganizować! Nie powiem za dużo, bo nie byłoby niespodzianki 😁.

Rozszerzanie biblioteczki

W tym miesiącu udało mi się zakupić aż 6 pozycji do mojej biblioteczki. Już się nie mogę doczekać, kiedy je wszystkie przeczytam! Od razu po zapoznaniu się z każdą lekturą będę uzupełniał moje rekomendacje w biblioteczce. Jednak przed tym wziąłem się za “Krótką historia prawie wszystkiego” Bill’ego Brysona, którą odkopałem po ostatnich porządkach w szafie. Jak wskazuje tytuł autor postawił sobie za ambitny cel, aby w 600 stronach przedstawić historię naszej planety i nie tylko. Jeżeli, więc ciekawi Cię taka tematyka to naprawdę polecam. Nie będę jej zamieszczał w moich rekomendacjach z racji tego, że jest to książka naukowa. Niemniej jednak naprawdę otwiera umysł na to w jaki sposób ludzkość odkrywa świat, który nas otacza 🤯.

Nowe nabytki
Moje nowe nabytki ❤️

Sport to zdrowie

Cały czas staram się biegać w zakładanych widełkach 15-20km tygodniowo. Luty pod tym względem się nie wyróżnia, bo łącznie udało mi się przebiec 75,28km co daje średnią równą 18,82km na 7 dni. Czasami oczywiście jest trudniej z motywacją, ale jednak jak pomyśli się o tym ile się siedzi na krześle w pracy to od razu człowiek nabiera chęci do wysiłku. Oczywiście teraz pogoda jeszcze bardziej zachęca do aktywności. Muszę dodać, że dzięki wysiłkowi fizycznemu lepiej się też myśli podczas programowania, przynajmniej z tak wynika z mojego doświadczenia 💪.

Jakie plany na kolejny miesiąc?

Oczywiście nie udało się nagrać żadnego odcinka do kursu z podstaw Javy. Tłumaczę to sobie tym, że dużo czasu pochłonęły mi przygotowania do nieszczęsnego OCP. Mam nadzieję, że z nowym miesiącem ruszę z kopyta i nagram kilka pierwszych lekcji. Będzie to mój priorytet na najbliższe dni! Dalej będę również trzymał się rutyny, aby dostarczać Wam wartościowe artykuły.

Podsumowanie

Za nami już drugi miesiąc roku, który także zaowocował kilkoma sukcesami. Mam nadzieję, że wszystko będzie się toczyło w takim sam sposób jak w poprzednich miesiącach. A jak Twoje cele? Daj znać jak idzie Ci ich wypełnianie oraz podziel się swoimi sukcesami. Naprawdę jestem ciekawy jak sobie radzisz z postanowieniami i z chęcią zapoznam się z Twoją twórczością. Będzie to naprawdę dobra okazji, aby wymienić się widzą!

A tymczasem trzymaj się i życzę Ci, aby ten miesiąc przyniósł Ci same dobre rzeczy!