Uwielbiam inicjatywy, które aktywizują programistów. I właśnie takim projektem jest 100commitów od DevMentors. Jego celem jest aktywizacja programistów, aby w końcu rozpoczęli prace nad swoimi pet projektami. Nawet poprzez przysłowiowy jeden commit dziennie. W ten sposób można wyrobić sobie nawyk pracy nad projektami, na które nigdy nie mamy czasu. Ile razy miałeś pomysł na aplikację, ale wylądowała ona pod etykietą “na kiedyś”? No właśnie… Co prawda konkurs 100commitów już wystartował i nie ma możliwości dołączenia do niego w trakcie. Jednak można śledzić zmagania uczestników i poczuć atmosferę, która zmotywuje nas do działania.

Mówiąc ogólnie, ta inicjatywa mocno rezonuje ze mną. Sam nawet biorę w niej udział! Biłem się z myślami nad czym mogę popracować. Czy to ma być jakaś biblioteka albo framework. Wybór jednak padł na aplikację biznesową, którą opisywałem wcześniej na blogu. Chodzi dokładnie o domenę parkingu. W ten sposób chcę upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Brać udział w konkursie, a przy okazji uczyć się narzędzi i technik z tego wpisu.

W skrócie

Mija właśnie 5 dzień zmagań. Na ten moment udało mi się napisać trochę brzydkiego kodu w postaci anamicznej. Jednak moja cierpliwość właśnie się skończyła. Stan który mam zaczynam zabezpieczać testami integracyjnymi i chcę pobawić się w rektoryzację. Dodatkowo myślałem, aby zrobić sobie sesję Event Stormingu, która być może pokaże mi w którym kierunku iść dalej. Także plan jest, zobaczymy jak będzie z realizacją. Trzymajcie kciuki!

Wracając do konkursu 100commitów. Jeszcze raz podkreślę, że cieszę się, że taka inicjatywa ruszyła i mogę być jej częścią. Wydaje mi się, że nie było czegoś takiego od czasu konkursu Daj się poznać!. Chociaż na uwagę zasługuje też Program Mentorski od Tomka Kunickiego, którego celem jest wyciągnięcie programistów na scenę. Także trzeba być czujnym jeśli chce się robić coś ponad standardowe rzeczy z pracy i śledzić wydarzenia, które mają szanse znaleźć się na radarze świata IT.