Minął już rok odkąd publikuję treści na blogu. Właśnie z tego powodu wpadłem na pomysł, aby podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego dlaczego warto blogować. Mam nadzieję zachęcić Cię w ten sposób do stworzenia własnego miejsca w sieci! Zapewniam, że na takim obrocie spraw każdy skorzysta - Ty oraz czytelnicy. Jeśli wciąż się wahasz i nie potrafisz się przekonać do otwarcia na innych to pozwól, że przedstawię Ci kilka powodów zachęcających do tego typu aktywności. 🙂

Budowanie marki osobistej

Tworząc merytoryczne artykuły będziesz powoli stawiał się w pozycji eksperta. Nie koniecznie musisz się nim czuć, ale inni zaczną powoli tak o Tobie myśleć. Ja cały czas nie uważam siebie za eksperta. Ciągle jest coś czego nie znam i muszę się dokształcić w danym temacie. Nie wiem nawet czy kiedykolwiek będę tak o sobie myślał. Być może jest to spowodowane tym, że teraz media z każdego robią eksperta i to słowo zatraca swoje znaczenie, ale to dyskusja na inny temat.

Ważne jest to, że zaczniesz budować swój wizerunek w wybranej przez siebie branży - czy to będzie branża IT, kosmetyczna, fotograficzna czy nawet piekarnicza. W dzisiejszych czasach naprawdę istnieją nisze, które tylko czekają na kogoś kto wyjdzie przed szereg i zacznie się dzielić wiedzą z innymi. Oczywiście nic nie ma za darmo i musisz być wytrwały w tym co robisz, aby to wszystko osiągnąć. Zawsze trzeba zacząć od stawiania małych kroków. Toczyć powoli kulę śniegową, aby nabierała ona coraz to większych rozmiarów (coach alert!). Na wszystko trzeba czasu, więc nie poddawaj się na początku swojej drogi. Dla przykładu tak wyglądały statystyki mojego bloga w listopadzie 2020r. W niektóre dni miałem 2-3 odwiedzających. Bywały też takie, gdzie nikt na niego nie zajrzał. Dlatego nie poddawaj się i eksperymentuj!

Początkowe statystki mojego bloga

Przydaje się także korzystanie, ale Z UMIAREM, ze strategii “Be Everywhere”. Używaj dostępnych środków przekazu jakim są social media do informowania o swoim blogu. Niech inni wiedzą co robisz! Jesteś na jakiejś grupie Facebook’owej? Napisz na niej, że właśnie otworzyłeś/aś swojego bloga. Pamiętaj, marketing jest bardzo istotny do wypromowania siebie.

Poszerzanie własnej wiedzy

Idąc na egzamin musisz na początku zdobyć wiedzę z wybranej dziedziny. Tak samo jest z pisaniem artykułów. Co prawda bloga prowadzi się z zamiłowania do wybranego tematu, z którego ma się już wiedzę, ale i tak cały czas trzeba się dokształcać. Daje to nam spojrzenie na dane zagadnienie z różnych perspektyw. Poznając temat coraz to bardziej dogłębnie otwierają nam się oczy na coraz to inne aspekty naszego hobby.

Przypuśćmy, że zaczniesz prowadzić bloga kulinarnego, na którym będziesz opisywał/a przepisy, które znasz. Z każdym miesiącem będzie Ci przybywało czytelników aż wreszcie znajdzie się ktoś kto poleci Ci przyprawę jakiej nie znałeś/aś. Zaczniesz, więc studiować co to jest i do czego można to wykorzystać, dzięki czemu Twój wachlarz potraw urośnie! Albo jesteś wielkim fanem ornitologii i musisz pojeździć na targi specjalistyczne, aby dowiedzieć się o nowych gatunkach, żeby podzielić się czymś nowym ze swoją społecznością. Czy też prowadzisz blog programistyczny i wypadłoby, aby bardziej zgłębił/a specyfikę danej biblioteki, żeby nie wprowadzić kogoś w błąd.

To tylko kilka przypadków, dzięki którym twoja wiedza o danej branży urośnie co będzie korzyścią nie tylko dla Ciebie, ale również i dla innych. Efektem ubocznym prowadzenia bloga jest również swobodniejsze zbieranie myśli oraz poprawa warsztatu pisarskiego!

Lepsza samoorganizacja

Nie da się ukryć, że na prowadzenie bloga również trzeba znaleźć czas. Zbieranie materiałów, pisanie artykułu, poprawienie błędów, korekta składniowa, publikacja itd. Jest to naprawdę ciekawe wyzwanie organizacyjne, z którym warto się zmierzyć! Na pewno ono zaprocentuje w innych aspektach życia.

Dla przykładu ja staram się umieszczać wpis na blogu co tydzień. Czasem jest jednak tak, że z powodu nawału obowiązków nie jestem w stanie tego zrobić. Jednak jak tylko przychodzi luźniejszy czas to przygotowuje materiały na kilka artykułów, aby można je było opublikować w późniejszym terminie. Jest to jedna z możliwości organizacji pracy. Inna osoba może chcieć pracować w systemie tygodniowym i np. co poniedziałek będzie w stanie wygospodarować czas na stworzenie takiego wpisu.

Dowolność jest ogromna! W ten oto sposób poznajemy siebie i swoje możliwości. Blog wymusił na mnie testowanie różnych sposobów sporządzania notatek i planowania, tak że moja produktywność skoczyła do góry!

Tworzenie społeczności

Według mnie są dwa sposoby prowadzenia bloga. Możemy albo traktować go jako osobiste notatki i niczym się nie przejmować albo budować wokół niego społeczność zainteresowaną tym samym hobby. Jeśli zdecydujesz się na to drugie to zapewniam Cię, że poznasz innych pasjonatów, z którymi mogą wywiązać się przyjaźnie nawet na całe życie. 🙂

Na początku byłem przekonany, że chcę traktować bloga jako tą pierwszą opcję. Jednak naszła mnie refleksja, że zamiast opłacać co rok domenę mógłbym tak naprawdę prowadzić notatnik w darmowym programie Evernote. Wtedy zdałem sobie sprawę, że blog to coś więcej. Wokół niego gromadzą się czytelnicy, którzy również interesują się wybraną przeze mnie dziedziną. Możemy sobie pomagać na wzajem wymieniając się wiedzą w komentarzach, mailowo czy poprzez inny komunikator. Jest to sytuacja “WIN-WIN”!

Z tego powodu zachęcam Cię, abyś również budował/a wokół siebie społeczność jeśli zdecydujesz się na prowadzenie bloga. Zapewniam Cię, że wszystkim wyjdzie to na dobre!

Podsumowanie

Powyżej przedstawiłem kilka pozytywnych aspektów, które mnie osobiście zachęcił do założenia domeny devcezz.pl. Nie będę ukrywał, że szalę dodatkowo przeważyły zachęcenia od twórców blogów takich jak jakoszczedzacpieniadze.pl oraz devstyle.pl. To dzięki Michałowi Szafrańskiego i Maćkowi Aniserowiczowi zastanowiłem się co najgorszego może się stać jeśli założę bloga - NO NIC. Będę najwyżej w tym samym miejscu biedniejszy o kilka stów, ale z pewnym bagażem doświadczenia. 😉 Dlatego liczę, że mój wpis również będzie dla kogoś takim lekkim popchnięciem w stronę założenia bloga!