EDIT: Wydarzenie “Flaszki z WJUG” zostały odwołane w dniu 10.06.2021. Uznaliśmy, że jest zbyt mało prelegentów na to wydarzenie. Jednak nie martwcie się, już teraz planujemy zorganizować to wydarzenie w formie OFFLINE!

Maj minął, a w raz z nim początek kursu Podstaw Javy. Jego premiera miała miejsce 6 maja, a do dnia dzisiejszego zostało wyemitowanych już 9 odcinków. Muszę przyznać, że nie jest to takie proste jakby mogło się wydawać. Głównie problem mam z ciągłością wypowiedzi, nie potrafię nagrać całego odcinka od razu. Pewnie wymaga to po prostu wprawy i wielu godzin treningu. Wydaje mi się, że to bardzo przydatna umiejętność w dzisiejszych czasach i warto w nią inwestować. Dlatego będę dalej próbował realizując swój cel, aby nagrać ten kurs w całości. Jestem miło zaskoczony co do opinii znajomych, naprawdę ciepło się wypowiadali o mojej inicjatywie za co bardzo im dziękuję! Większość ograniczeń siedzi w naszej głowię, bo boimy się co pomyślą inni o naszych działaniach. Jednak warto zaryzykować, bo możemy się spotkać z pozytywną reakcją, która da nam kopa do dalszego działania. Kończąc ten wstęp przejdźmy do sprawdzenia jak wyglądał maj w liczbach.

Mniejszy fokus na artykuły…

Pracując na pełny etat, nagrywając kurs, prowadząc bloga, kodując hobbistycznie i prowadząc życie osobiste musiałem z czegoś zrezygnować. Padło, więc na zmniejszenie frekwencji publikowania artykułów. Teraz staram się pisać jeden na tydzień co i tak czasem jest bardzo czasochłonne. Jednak czym byłby blog bez publikacji. W maju, więc powstały takie o to wpisy.

Trzy najczęściej czytane artykuły z maja prezentując się następująco.

Kilka liczb podsumowujących

Czerwiec 2021r. w liczbach

Poniżej jak zawsze znajduje się wykres z Google Analitycs zestawiający ze sobą dwa poprzednie miesiące.

Czerwiec 2021r. na Google Analitycs

Co u mnie się działo w maju?

Głównie spędziłem maj nad nagrywaniem odcinków do kursu, mam już ich 21 co uważam za dobry wynik. Uświadomiłem sobie również, że jestem już na półmetku. Minęło to naprawdę szybko! Ciekawym doświadczeniem jest możliwość porównania sobie pierwszego odcinka z obecnie najnowszym. Daje to dobry pogląd na ewolucję jaka miała miejsce podczas ich nagrywania. Zachęcam, więc do zajrzenia na stronę kursu i zapoznania się ze wszystkimi odcinkami Zapraszam na kanał na YouTube z kursem.

Kurs podstaw Javy
Kurs Podstaw Javy

Flaszki z WJUGiem

Już w najbliższy czwartek (10.06) o godzinie 17 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu “Flaszki z WJUGiem”. Jest to nic innego jak popularne flash talki, na których chętni wygłaszaliby krótkie prezentacje (5-7 minut) na dowolny temat. Jako liderzy planujemy, aby przybrały one formę nieformalnego spotkania, na którym istniałaby możliwość wymiany wiedzy oraz doświadczenia pomiędzy deweloperami. Oczywiście w obecnej chwili będą one online z użyciem audio oraz video, ale bez nagrywania. Chcemy, aby naprawdę one były jak najbardziej nieformalne. Całość trwałaby 1h (max 1,5h). Oczywiście jeżeli ktoś chce być tylko słuchaczem to też jak najbardziej zapraszamy. Po każdej prezentacji odbędzie się dyskusja, więc każdy może na tym skorzystać.

Flaszki z WJUGiem
Flaszki z WJUGiem

Zależy nam na tym, żeby osoby, które do tej pory nie miały okazji występować publicznie sprawdziły się właśnie w takiej konwencji. Jeżeli, więc masz coś co chciałbyś zaprezentować innym np. użycie nowego frameworka, Twoje rozwiązanie jakiegoś problemu czy sposób prowadzenia zespołu to zapraszamy do wypełnienia ankiety. Istnieje również opcja, że jeśli bardzo chciałbyś wystąpić, ale nie masz pomysłu na prezentację to i tak wypełnij ankietę. Pomożemy Ci w znalezieniu tematu!

Sportowy maj

W maju przebiegłem 100km co również oznacza, że w każdym tygodniu średnia była powyżej 20km. Ostatnio pogoda dopisuje, więc warto się dotleniać dodatkowo dbając o ciało poprzez ćwiczenia. Jeżeli się wahasz to polecam na chwilę wyłączyć myślenie, wyjść za drzwi (co dla mnie jest najtrudniejsze) i cieszyć się świeżym powietrzem! Dodatkowo możesz żyć dwa razy poprzez założenie słuchawek i słuchanie inspirujących ludzi biegając przez las.

Co w czerwcu?

Na pewno chciałbym zamknąć epizod z nagrywaniem kursu. Jeśli by się to udało to miałbym materiał na emisję do końca sierpnia, a sam mógłby zająć się czymś innym, jakimś nowym pomysłem. Dodatkowo chciałbym skupić się na pogłębianiu technik programowanie poprzez czytanie ciekawych lektur jak np. “Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza” czy “Java. Efektywne programowanie.”. Dodatkowo może mógłbym zrobić jakiś kurs, który ułożyłby mi pewne zagadnienia w głowie. Najważniejsze jest jednak, aby sporo programować i stosować nowo poznane rzeczy w praktyce, bo nic tak nie uczy jak rozwiązywanie napotkanych problemów.