Na reszcie udało mi się pokonać strach i nagrać swój pierwszy kurs! Może nie cały, ale jest tego na razie aż 10 odcinków i na pewno na tym nie poprzestaję. Tematyka jest jasna: chcę pomóc osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki w programowaniu i nie wiedzą od czego zacząć. Sam w przeszłości podjąłem decyzję o zmianie branży. Korzystałem z przeróżnych źródeł, głównie książek, aby nauczyć się kodowania. Teraz chcę spłacić ten dług. Mam nadzieję, że tym kursem pomogę chociaż jednej osobie w stawianiu swoich pierwszych kroków. Wtedy uznam, że naprawdę było warto! Efektem ubocznym jest fakt, że powoli uczę się jak przemawiać przed mikrofonem. Nie jestem osobą zbytnio wylewną, ale chciałbym kiedyś wygłaszać prezentacje. Na pewno nagrywanie to nie jest to samo co mówienie przed ludźmi na żywo, ale jak dla mnie to mały krok w tym kierunku.

Trochę o publikacji

Zaplanowałem publikowanie nowych odcinków dwa razy w tygodniu. W ten sposób będę mógł na bieżąco tworzyć nowe treści, aby nie było przestojów w publikacjach. Dodatkowo nie jest to na tyle często, aby dać czas osobom oglądającym kurs na przyswojenie wiedzy. Rozkład jazdy wygląda następująco.

  1. 06.05.2021r. - Gotowi, do startu…
  2. 11.05.2021r. - Zmienne oraz operacje na nich
  3. 13.05.2021r. - Piszemy pierwszą metodę
  4. 18.05.2021r. - Boolean - logiczny typ danych
  5. 20.05.2021r. - Aplikacja if’em stoi
  6. 25.05.2021r. - Switch & Case
  7. 27.05.2021r. - Zbiór wartości, czyli tablica
  8. 01.06.2021r. - While czy do while, oto jest pytanie
  9. 03.06.2021r. - For i for-each, czyli pętla goni pętle
  10. 08.06.2021r. - Pierwsza interakcja z programem

Forma kursu

W każdej lekcji staram się robić na początku mały wstęp, a następnie pisać kod w IDE cały czas komentując poczynania. Stawiam na praktycznie programowanie z wykorzystaniem skrótów klawiszowych IntelliJ’a. Na koniec wymyślam zadanie podsumowujące zdobytą wiedzę z poprzednich lekcji jak i aktualnie wykonywanej. Zobaczymy jak sprawdzi się ta forma. Zakładam, że na pewno nie jest ona idealna, ale będzie to dobry materiał do wyciągania wniosków na przyszłość.

Podsumowanie

Naprawdę zachęcam Cię do dzielenia się wiedzą w ten właśnie sposób. Jest to dobra forma dla osób, które nie czują się na tyle pewnie, aby kodować na żywo, ale chciałby spróbować swoich sił przed mikrofonem. Zawsze przecież możesz zrobić powtórkę danej sceny, zatrzymać się na chwilę i przemyśleć co dalej chcesz przekazać. Według piramidy Dale 90% wiedzy zostaje w naszej głowie jeżeli uczymy innych. Więc sprawdź jak to wygląda u mnie i sam spróbuj! Nie jest to może majstersztyk, ale jest to najlepiej zrobiony kurs jaki w danym momencie potrafiłem stworzyć.