Jeżeli szukasz inspiracji w zakresie literatury non-fiction to serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z moją biblioteczką. Przedstawiam w niej pozycje, z którymi miałem do czynienia i uznałem je za wartościowe, aby się nimi z Tobą podzielić. Zebrane na tej stronie informacje będę aktualizował o nowe książki, które uznam za godne polecenia. Więc jeśli szukasz inspiracji zapraszam Cię do odwiedzania mojej biblioteki raz na jakiś czas 😉.

Michał Szafrański – Finansowy ninja

Michał Szafrański – include.book_title

Książka godna polecania osobom, które dopiero raczkują w sferze finansów, ale i nie tylko. Michał w swojej książce prowadzi nas przez wiele aspektów higieny finansowej – zaczynając od oszczędzania, a kończąc na wstępie do zagadnień związanych z inwestowaniem. Posiada ona 540 stron praktycznej wiedzy przekazywanej, moim zdaniem, w bardzo prostym i zrozumiałym języku dla każdego. Ma ona za zadanie uzupełnić brakującą wiedzę, której nie otrzymaliśmy podczas edukacji szkolnej. Jeżeli masz problem z mądrym zarządzaniem pieniędzmi, nie wiesz jak uniknąć pułapek zastawionych przez wszelkie instytucje finansowe oraz chciałbyś zapewnić sobie godną emeryturę to zachęcam do zakupu tej pozycji. Sam wyniosłem z niej sporą ilość wiedzy, którą wykorzystuję w codziennym życiu. Spisuję bieżące koszty, planuję przyszłe wydatki, posługuję się w świadomy sposób kartą kredytową właśnie dzięki lekturze Michała Szafrańskiego.

Michał Szafrański – Zaufanie, czyli waluta przyszłości

Michał Szafrański – include.book_title

Kolejna książka Michała Szafrańskiego. Tym razem prowadzi nas on przez kulisy powstawania swojego bloga jakoszczedzacpieniadze.pl. Poznając historię Michała możemy przekonać się o tym, że „dobro wraca”, że małe gesty mają znaczenie i wracają do nas ze zdwojoną siłą. Możemy przekonać się, że w dzisiejszym świecie da się zbudować biznes w oparciu o zaufanie, otwartość, szczerość oraz transparentność. Przechodzimy krok po kroku przez cały proces decyzyjny skutkujący konkretnymi efektami, nawet tymi finansowymi. Jest to pozycja, która zainspirowała mnie do wykonania pewnych kroków choćby stworzenia tego bloga. Zapoznaj się z historią Michała, można stać się ona dla Ciebie inspiracją do podjęcia pewnych działań, które odkładałeś lub odkładałaś na później.

Walter Isaacson – Steve Jobs

Walter Isaacson – include.book_title

Naprawdę inspirująca biografia jednej z ikon wynalazczości i wyobraźni kształtującej współczesną rzeczywistość. Dzięki Walterowi Isaacson’owi możemy przenieść się do początków ery komputerowej i zapoznać się z opowieścią pełną wzlotów i upadków oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy. Steve Jobs swoją pasją i perfekcjonizmem zrewolucjonizował sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i publikacje cyfrowe. Jego biografia pokazuje jak ważne są w życiu pomysłowość, siła charakteru, talenty przywódcze i wierność wartościom. Według mnie warto sięgnąć po tą pozycję, aby dowiedzieć się jak wyglądało życie genialnej osobistości jaką był Steve Jobs!

Jacek Walkiewicz – Pełna moc możliwości

Jacek Walkiewicz – include.book_title

Rozwinięcie słynnego wykładu Jacka Walkiewicza, który wygłosił podczas TEDx. Za pośrednictwem książki przekazuje on nam solidną porcję swoich przemyśleń dotyczących życia. Uświadamia nas, że nasze sukcesy to nie jest żadne dzieło przypadku. Osiągamy je dzięki pasji, uporowi oraz ciężkiej pracy. Motywuje nas do spełniania marzeń, bo są one motorem napędowym naszego życia. Człowiek nie może żyć w stagnacji, musi zaakceptować, że świat ciągle się zmienia. Jacek Walkiewicz ciągle powtarza, że pasja rodzi profesjonalizm, a ja się podpisuję pod tym dwoma rękami. Za tym wszystkim stoi odwaga, na którą składają się cztery czynniki: zaufanie do siebie, ryzyko, decyzje i zaangażowanie. Zagłębiając się w lekturę odnosimy wrażenie, że te wszystkie składowe łączą się w całość dając nam dużą kontrolę nad naszym życiem. Zapoznaj się z tą pozycją jeżeli czujesz, że potrzebujesz impulsu do dalszych działań.

Michael E. Gerber – Mit przedsiębiorczości

Michael E. Gerber – include.book_title

Nie raz początki nowej firmy zaczęły się od frustracji jaką przeżyła dana osoba pracując na etacie. „Dlaczego mam pracować na rachunek kogoś innego?”. To pytanie najczęściej rozpoczyna proces tworzenia własnej działalności. Jednak rzadko kiedy zdarza się, że osoba techniczna wie w jaki sposób kierować firmą. Prowadzi to do pracowania jeszcze większej ilość godzin niż miało to miejsce wcześniej. Zawód, który ktoś kochał, staje się wielkim utrapieniem. Właśnie z tego powodu wiele działalności upada. Osoba bez obudzenia swojej przedsiębiorczej osobowości zatraca się w jeszcze większy wir pracy i dochodzi do kresu swoich możliwości. Tutaj z pomocą przychodzi książka „Mit przedsiębiorczości”, która pokazuje co należy zrobić, aby uniknąć takiego scenariusza. Kluczem do tego jest kreowanie odpowiednich procedur i traktowanie firmy jako produkt. Po więcej zaprasza do lektury!

Chris Guillebeau – Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji

Chris Guillebeau – include.book_title

Jeżeli zawsze chciałeś bądź chciałaś pracować na własny rachunek, ale wstrzymywał Cię brak pieniędzy to zapoznaj się z książką Chrisa Guillebeau. Zostały w niej przestawione historie ludzi, którzy wystartowali ze swoim biznesem nie posiadając większych nakładów finansowych. Mają one za zadanie przekonać Cię, że wszystkie ograniczenia istnieją tylko w Twojej głowie. Przewijającą się ideą w książce jest działanie, które należy podjąć, aby osiągnąć szeroko rozumiany sukces i spełnić swoje marzenie o niezależności. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za pierwszym razem poniesiesz porażkę, ale nauczysz się wiele na własnych błędach nie tracąc przy tym dużej ilości środków materialnych. Rzucając się na głęboką wodę jesteśmy w stanie tworzyć kreatywne rozwiązania, które pomogą nam w osiągnięciu postawionego przez siebie celu. Zachęcam Cię do zapoznania się z tym poradnikiem, jeżeli szukasz inspiracji, aby spróbować swoich sił w biznesie.

Robert T. Kiyosaki – Bogaty ojciec, biedny ojciec

Robert T. Kiyosaki – include.book_title

Jeżeli zastanawiasz się czego dokładnie uczą bogaci swoje dzieci w temacie finansów oraz co ich dzieli w myśleniu o pieniądzach od ludzi biednych i klasy średniej to ta książka jest dla Ciebie. Robert Kiyosaki miał możliwość czerpania nauki od dwóch mentorów: od swojego prawdziwego, biednego taty, który wierzył, że ciężka etatowa praca jest źródłem do bogactwa oraz od bogatego taty kolegi, który sukcesywnie budował swoją firmę, aby w końcu stać się jednym z najbogatszych ludzi na Hawajach. Zestawił on w książce te dwa skrajne podejścia dając czytelnikowi solidną podstawę do zmiany postrzegania pieniędzy we współczesnym świecie. W moim przypadku otworzył mi oczy na dostrzeżenie tak oczywistej różnicy pomiędzy aktywami i pasywami. Zachęcam Cię, więc do lektury tej książki, jeżeli chcesz po prostu poznać inne podejście do zarabiania pieniędzy.

Timothy Ferriss – 4-godzinny tydzień pracy

Timothy Ferriss – include.book_title

Książka Tima Ferrissa potrafi otworzyć oczy na aspekty związane z pracą zarobkową. Ciągłe wmawianie sobie, że „gdybym miał więcej pieniędzy to nie musiałbym tutaj pracować” nie jest rozwiązaniem. Należy powziąć działanie i stworzyć produkt, który można sprzedawać. Tylko i aż tyle. W ten sposób uzyskujemy dochód pasywny i możemy wyruszyć na mini-emerytury. Tim nazywa takie osoby Bogatymi W Nowy Sposób. Nie chodzi tutaj oczywiście o wysokość zarobków, a o relatywne wynagrodzenie. Możemy dostawać mniej pieniędzy, a odpowiednio nimi gospodarując (poprzez np. miejsce zamieszkania) można mieć ich więcej na podróże. Oczywiście w całym tym procesie ważna jest automatyzacja zadań poprzez outsourcing. Jeżeli jesteś pracownikiem umysłowym, męczy Cię 8 godzin bycia w biurze i chcesz wyrwać się z wyścigu szczurów to jest to pozycja dla Ciebie.

Isabelle Filiozat – W sercu emocji dziecka. Jak rozumieć i wspierać swoje dziecko

Isabelle Filiozat – include.book_title

Jest to pozycja, która nie tylko daje nam przykład jak można pomóc dziecku radzić sobie z nowymi dla niego emocjami, ale także zmusza do refleksji. Czy zawsze postępujemy w zgodzie ze sobą i innymi czy jednak reagujemy impulsywnie, odruchowo, w sposób jaki nauczyliśmy się od rodziców, ale nie zgadzaliśmy się z nim. Autorka Isabelle Filliozat jest psychoterapeutką, która od ponad dwudziestu lat ma kontakt z dorosłymi oraz dziećmi i nakierowuje ich na drogę ku większej wolności oraz szczęściu. Poprzez przykłady zawarte w książce chce nam przekazać jak możemy przygotować dziecko na nowe sytuacje, jak możemy im towarzyszyć podczas strachu, gniewu, radości, smutku czy nawet depresji. Warto zapoznać się z tą pozycją, jeżeli chcesz zatrzymać się na chwilę i przemyśleć skąd mogły się wziąć Twoje reakcje na pewne emocje bądź też szukasz podpowiedzi jak pomóc dziecku w ich doświadczaniu.

Marcin Iwuć – Finansowa Forteca

Marcin Iwuć – include.book_title

Świetny przewodnik po świecie finansów głównie w sferze inwestowania! Dowiemy się w niej jak krok po kroku ochronić nasz majątek przed niekorzystnymi zjawiskami jak chociażby inflacja. Oczywiście każdy z nas chociaż raz złapał się na tym, że czuł opór wobec nauki zagadnień związanych z finansami. Za pewne główną przyczyną tego był fakt, że książki traktujące o tym zagadnieniu były po prostu nudne. „Finansowa forteca” jak najbardziej łamie ten stereotyp! Marcin na przykładzie swojego portfela wyjaśnia wiele skomplikowanych pojęć w naprawdę przystępny sposób. W ten sposób pomaga czytelnikowi stworzyć świadomie swoją własną strategię inwestycyjną, którą będzie w stanie bez wysiłku realizować przeznaczając na to trzy godziny w kwartale. Nie trzeba być finansistą z krwi i kości, aby sięgnąć po tą pozycję. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem to ta książka jest tym bardziej przeznaczona dla Ciebie.