Zdarzyło Ci się pisać na komputerze w kółko te same zdania lub komendy? Mnie wiele razy i najczęściej dotyczyło to pisania w terminalu. Bez funkcji autouzupełniania jest to wręcz udręką i naprawdę łatwo o pomyłkę. Z tego powodu zacząłem poszukiwać jakiegoś narzędzia, które ułatwi mi pracę z wierszem poleceń. W ten oto sposób natrafiłem na skryptowy język programowania o nazwie AutoHotkey. Używa się go pod systemem Windows, aby automatyzować powtarzalne akcje. Pozwala nam przez to zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów. Muszę przyznać, że odkąd zacząłem go używać nie mogę się z nim rozstać i mam wrażenie, że po przeczytaniu tego artykułu Ty też nie będziesz mogła/mógł!

Jak wygląda praca z AutoHotkey?

Ten język programowania został utworzony przez dwóch deweloperów: Chrisa Mallett’a i Steva Gray’a. Dzięki nim dostajemy szeroki wachlarz możliwości: możemy tworzyć własne skróty klawiszowe, projektować własne aplikacje okienkowe czy też tworzyć programy uruchamiane w systemie Windows. Ja pewnie wykorzystuje tylko 1% jego możliwości, co w zupełności mi wystarcza. Przejdźmy zatem do zapoznania się z AutoHotkey. Wchodzimy na stronę https://www.autohotkey.com/, z której pobieramy instalator.

Ściągnij instalator AutoHotkey
Ściągamy aktualną wersję AutoHotkey

Przechodzimy przez krótki proces instalacji wybierając domyślne ustawienia i voila! Możemy przejść do napisania naszego pierwszego skryptu. Jako wielki fan Gita często używam w terminalu komendy “git commit”. Zdarza mi się ją wpisywać pewnie ponad sto razy dziennie! Z tego powodu to ona stoi na pierwszym miejscu w hierarchii linijek składających się na skrypt. Utwórzmy zatem plik test.ahk, a nim zamieśćmy następującą treść.

::gc::git commit

I to cała magia. Wystarczy go teraz uruchomić i korzystać z dobroci jakich nam dostarcza. Możemy się dodatkowo upewnić, że nasz skrypt na pewno działa w tle. Świadczy o tym mała ikonka z literką “H” na pasku zadań.

Skrypt AutoHotkey na pasku zadań
Działający skrypt

AutoHotkey w akcji

Otwórzmy teraz terminal spróbujmy wykorzystać stworzoną przez nas automatyzację. Wystarczy wpisać “gc” i nacisnąć spację. Naszym oczom powinna się ukazać cała komenda Gita “git commit”. Prawda, że to rozwiązanie ma potencjał? Możemy je np. wykorzystać, aby odpisać na kolejną wiadomość od rekrutera na LinkedIn. Dodajmy w naszym skrypcie kolejną linijkę.

::@ofp::Dziękuję za przedstawioną ofertę, ale w tym momencie nie jestem zainteresowany zmianą pracy.

Musimy oczywiście zamknąć poprzedni skrypt i uruchomić go ponownie. Gdybyśmy tego nie wykonali nasze komendy zwariowałyby np. wpisywałyby się podwójnie. Warto mieć to na uwadze.

Przykład działania AutoHotkey
Przykładowe działanie AutoHotkey

Najfajniejsze w AutoHotkey jest to, że możemy go wykorzystywać dosłownie wszędzie. Po uruchomieniu skryptu komendy są dostępne w komunikatorach, wyszukiwarce internetowej czy wcześniej wspomnianym terminalu. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej to możesz poszukać informacji w samouczku udostępnionym przez producenta. Osobiście przyznam, że nie zapoznawałem się z nim, bo nie było mi to potrzebne. Jeżeli jednak znajdziesz tam coś przydatnego dla siebie to dobra nasza!

Bonus! Autouruchamianie skryptu przy włączeniu komputera

Kiedy włączysz komputer lub zrestartujesz go to za każdym razem będziesz zmuszony/a do ponownego uruchamiania swojego skryptu. Może Cię to zniechęcić do korzystania z AutoHotkey, dlatego mam dla Ciebie małą wskazówkę. Uruchom aplikację “Uruchom” przy pomocy skrótu klawiszowego “Win + R” i wpisz tam “shell:startup”. Otworzysz w ten sposób eksplorator Windows w następującym katalogu "C:\Users\{użytkownik}\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup". Umieść w nim swój skrypt AutoHotkey. W celu weryfikacji działania wejdź w ustawienia systemu w zakładkę “Autostart”. Powinna tam się znajdować nazwa skopiowanego przez Ciebie pliku, które jest automatycznie włączona. Teraz możesz cieszyć się swoją automatyzacją podczas każdego włączenia komputera bez zbędnego klikania.

Skrypt AutoHotkey w Autostart
Włączony skrypt AutoHotkey w Autostart

Podsumowanie

Nawet najmniejsze usprawnienia potrafią znacznie poprawić komfort pracy. Jeżeli uda nam się wdrożyć wiele takich drobnostek to jesteśmy na dobrej drodze, aby móc skupiać się tylko na najbardziej interesujących rzeczach. A Ty jak tuningujesz swoją pracę? Czy też korzystasz z ułatwień podczas pisania? A może posiadasz narzędzia pomagające w innych dziedzinach? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu!

Chciałbym Ci dodatkowo przekazać kilka komend Gita do skryptu AutoHotkey, których używam na co dzień. Mam nadzieję, że Tobie również się przydadzą.

::gc::git commit
::gs::git status
::gcp::git cherry-pick
::gl::git log
::glo::git log --oneline
::glog::git log --oneline --graph
::gd::git diff
::gdc::git diff --cached
::gdwd::git diff --word-diff
::gdt::git difftool
::gmt::git mergetool
::gch::git checkout
::gr::git rebase -i 
::gb::git branch
::ga::git add -p
::gai::git add -i
::gf::git fetch

A tym czasem na razie i cześć!