Gdzie szukać inspiracji do działania jak nie na YouTube? Właśnie tam rozpocząłem research, aby znaleźć wskazówki jak rozpocząć swój wielki projekt p.t. “Przebranżowienie”. W ten sposób natknąłem się na znane i rozpoznawalne osoby polskiego IT. To od nich brałem garściami inspirację do zmiany zawodu. Nawet nie wiedzą, że poprzez swoje działanie w Internecie bardzo mi pomogli.

Lista wszystkich wpisów dotyczących moich początków z programowaniem:
#1 - Początek przebranżowienia
#2 - Materiały i inspiracje pomocne przy przebranżowieniu
#3 - Pierwszy, większy projekt
#4 - Poszukiwania “pierwszej” pracy
#5 - Pierwszy dzień w nowej pracy
#6 - Wielkie wydarzenie i… zmiana projektu
#7 - Poszukiwań ciąg dalszy

Marcin Zelent

Właściciel kanału Pasja informatyki oraz twórca forum dla pasjonatów programowania Forum Pasja Informatyki. Posiada on sporo utworzonych materiałów o różnych językach programowania oraz ma nietuzinkowe podejście do przedstawiania problemów i ich rozwiązywania. Swoim spokojnym tonem wprowadza nas w świat IT oraz innych współczesnych zagadnień. To z nim stawiałem swoje pierwsze kroki w C++ (mój wybór pierwszego języka programowania był naprawdę masochistyczny!). Z wielką przyjemnością mogę polecić zajrzenie na kanał Marcina oraz jego forum jeśli masz jakiekolwiek problemy natury programistycznej.

Mateusz Kupilas

Dzięki niemu usłyszałem historie ludzi, którzy zmienili swoje branże i uwierzyłem, że jest to możliwe! (Programowanie, a zmiana branży – doświadczenia 25 osób). Posiada on także swój kanał na YouTube JavaDevMatt - Mateusz Kupilas oraz prowadzi stronę JavaDevMatt.pl - Mateusz Kupilas. Zakupiłem także jego książkę “Junior Developer”, którą polecam z całego serca jeśli stawiacie pierwsze kroki w IT. Zachęcam również do przeczytania artykułu Mateusza dotyczącego najczęściej popełnianych błędów w nauce programowania “Najczęstsze błędy w nauce programowania”.

Maciej Aniserowicz

Nazywa siebie “emerytowanym” programistą, jednak wciąż jest guru jeśli chodzi o polskie IT. Twórca strony Blog dla każdego programisty oraz kanału VLOG, na którym polecam zapoznać się z pierwszymi filmami vloga prowadzonego przez Maćka. Nie są to tematy stricte techniczne, ale przedstawiają branżę programistyczną od strony biznesowej. Ja w chwili pisania tego artykułu dalej śledzę jego poczynania w Internecie i powiem, że naprawdę warto! 🔥 Do tego zainwestuj także w książkę Maćka “Zawód: Programista” w celu zobrazowania sobie czy ta branża jest Tobie przeznaczona.

Pierwsze książki

W przypadku mojej sytuacji to na studiach budowlanych miałem jeden, mało istotny przedmiot, który “nauczał” programowania w C++. Nie szło mi to kompletnie, ale po decyzji, że chcę się przebranżowić uparłem się, że koniecznie muszę się zacząć uczyć od tego właśnie języka (serio, nie rób tego!). Pamiętam, że moim pierwszym wyborem jeśli chodzi o materiały pisemne był pdf “Od zera do gier kodera” dostępny za darmo w Internecie. Przyznam się, że czytałem go wszędzie: w domu, autobusie, nawet po kryjomu w pracy! Jednak nie dokończyłem go, uznałem, że to nie jest to i zainwestowałem w książkę Stephana Praty “Język C++ Szkoła programowania”. To była pozycja, która ukończyłem w 100% robiąc wszystkie przykłady i zadania. Wiele mi to dało, zrozumiałem niezbędne podstawy programowania (zwłaszcza sposób “myślenia” komputera).

Java na ratunek

Dopiero mój dobry znajomy jak usłyszał co robię na początku swojej nauki to ukierunkował mnie, aby zgłębiać jednak tajniki Javy (na początek to był ogromny przeskok, gdzie do diabła są wskaźniki?!). Od razu zakupiłem pozycję Cay S. Horstmann’a “Java Podstawy”, z którą także zapoznałem się od początku do końca (jak na start, polecam!).

Pamiętaj tylko, że jeśli czegoś do końca nie rozumiesz to idź dalej z materiałem, na pewno później zaskoczy trybik w głowie, który wyjaśni wcześniejszą wątpliwość. Dla mnie przejście przez to wszystko było potrzebne, aby zacząć tworzyć pierwsze programy. Jestem wyznawcą zasady, że “żeby programować trzeba programować”, ale jasne, na starcie dobrze mieć jakiś fundament (dusza budowlańca się odezwała!).

Żeby programować trzeba programować!

Czy Ty także czerpiesz skądś inspirację do nauki? Jakie były Twoje pierwsze materiały, z których czerpałeś wiedzę? Daj znać w komentarzu albo napisz do mnie i podziel się swoim doświadczeniem.